Jeśli tu jesteście, prawdopodobnie macie już za sobą ten etap myślenia, w którym noszenie na treningach biegowych czapki kojarzyło się (najłagodniej mówiąc) z lamerstwem i wstydem „wkładania koszulki do spodni” albo wręcz przeciwnie – pozerstwem i wkładaniem najdroższych koszulek i spodni (sportowych). Czapka do biegania nie jest symbolem niczego – to sprzęt sportowy, który ułatwia życie i treningi, warto więc wiedzieć, jak wybrać tę, która sprawi, że ruch będzie przyjemny.
Jak wybrać idealną czapkę do biegania? Testując różne opcje! Jasne – może zdarzyć się tak, że po dokładnym przeszukaniu wszystkich zakamarków internetu stworzycie profil „tej idealnej”, jednak przestrzegalibyśmy przed tego typu naiwnym myśleniem. Z czapkami „problem” polega na tym, że często w ogóle ich nie nosimy, kluczem więc będzie przyzwyczajenie się najpierw do samej czapki, a dopiero później – do jej sportowej wersji.
Na co zwrócić uwagę, wybierając czapkę do biegania?
- Materiał – tu najlepiej sprawdzą się materiały odprowadzające wilgoć i szybkoschnące. Zatrzymanie wilgoci przy głowie może grozić chorobami skóry i – w najlepszym wypadku – łupieżem oraz pogorszeniem stanu włosów.
- Ochrona przed warunkami atmosferycznymi – czapka powinna chronić przed słońcem (materiał z filtrem UV) i deszczem (wodoodporny).
- Dopasowanie – głowy mamy różne – jeśli nie możecie znaleźć swojego rozmiaru czapki, warto rozejrzeć się wśród modeli, które mają regulację szerokości.
- Estetyka – czapka jest trochę jak biżuteria – musi Wam odpowiadać i pasować do Waszego gustu, nie bierzcie nic na siłę, tu warto zostać przy swoim i odpuścić kompromisy.
- Wentylacja – tę zapewnia nie tylko materiał, ale i elementy wentylujące, np. panele z siatki.
- Łatwość pielęgnacji – czapkę warto prać dość często (o tym, jak to robić, pisaliśmy tutaj: https://attiq.net/blog/post/jak-prac-czapke-z-daszkiem.html) – jej budowa i materiał, z jakiego została uszyta, mogą wpływać na to, czy pranie będzie szło sprawnie, czy będzie mordęgą.
- Detale – jeśli zależy Wam na odblaskach – szukajcie odblasków, na wykorzystaniu materiałów certyfikowanych – szukajcie certyfikatów, na polskiej produkcji – rozglądajcie się wśród polskich producentów. Nie zawsze warto iść na kompromisy. ☺
Czapki do biegania a pora roku
Wiadomo – inne czapki nosi się latem, inne zimą, inne w sezonach przejściowych. Oprócz czapek funkcję docieplającą i podtrzymującą włosy mają też opaski sportowe – te warto rozważyć jesienią i zimą (znajdziecie je w naszym sklepie internetowym i stacjonarnym).
Jak wybrać czapki do biegania zimą?
Czapka na zimowe bieganie ma jedną kluczową funkcję: sprawić, żeby było ciepło i przyjemnie. Co to oznacza? Że nie może być w niej ani za gorąco, ani za zimno. Ważne więc będzie to, by w takiej czapce nie doszło do przegrzania i zapocenia głowy.
Jak wybrać czapkę na zimowe bieganie? Zwróć uwagę na:
- Materiał główny: najlepiej sprawdzi się wełna, wełna merino lub tkaniny techniczne.
- Materiał podszewki: nie może zatrzymywać wilgoci, musi ją natychmiast odprowadzać – jeśli nie wiecie, na co się zdecydować, koniecznie zapytajcie sprzedawcę lub poczytajcie o właściwościach materiału.
- Zakrycie uszu: jest ważne – szukaj czapek, które są na tyle pełne, by zakryć uszy (zwłaszcza w trakcie „chłodzenia” organizmu po biegu) – sprawdzą się tu też modele podwijane.
- (Do rozważenia) Ochrona przed wiatrem – jeśli często i długo biegasz na otwartych przestrzeniach, rozglądaj się wśród modeli z membraną chroniącą przed podmuchami zimnego wiatru.
- (Do rozważenia) Ochrona przed deszczem i śniegiem – jeśli biegasz w takich warunkach, szukaj modeli wodoodpornych, ze specjalną powłoką hydrofobową.
WAŻNE: Jeśli tylko możecie, na zimowe bieganie wybierajcie czapki z odblaskiem!
Jak wybrać czapki do biegania latem?
Kto biegał w upale ten wie, że każdy gram materiału odczuwa się wówczas na ciele o wiele bardziej niż w neutralnej temperaturze. „Niedoczuwalność” czapki będzie więc kluczowym kryterium przy wyborze letniego modelu. Na tę funkcjonalność składa się kilka cech.
- Oddychający materiał: tu doskonale sprawdzają się tkaniny techniczne – najlepsze są te pochodzące od sprawdzonego dostawcy, często z europejskich rynków.
- Panele wentylujące: z siatki lub innego perforowanego, elastycznego materiału.
- Dobrze wyprofilowany daszek: powinien osłaniać czoło i twarz przed słońcem, a jednocześnie być na tyle lekki, by nie ściągać czapki do przodu.
- Lekka tkanina: najlepsze czapki na lato to te nieusztywniane. Rewelacyjnie sprawdzą się elastyczne modele z tkanin sportowych – są najlżejsze i najlepiej oddychają.
- Jasne kolory: jasne tkaniny odbijają promienie słoneczne – latem lepiej zrezygnować z czerni, granatu i czerwieni.
- Ochrona przed promieniowaniem UV: Czapka powinna zapewniać ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Szukajcie modeli z oznaczeniem UPF (Ultraviolet Protection Factor), które blokują promieniowanie słoneczne (kto spalił przedziałek, temu nie trzeba mówić dwa razy).
Jaka czapka na wiosnę i jesień do biegania?
Jesienią i wiosną często sprawdzą się te same modele czapek do biegania. Temperatury i „specyfika” tych okresów są podobne – w miarę wzrostu lub spadku ciepła, opadów, wilgotności (lub chęci do biegania) sięga się po prostu po czapki bardziej „letnie” lub bardziej „zimowe”. Jeżeli biegacie kilka razy w tygodniu i czapki, które już macie, noszą Wam się dobrze – nie ma sensu kupować nowych. Pamiętajcie też, że dobrym akcesorium są opaski biegowe.
Idealne czapki sportowe do biegania od ATTIQ
Wszystkie modele czapek do biegania – i na lato, i na zimę, i na sezony przejściowe, znajdziecie u nas, w ATTIQ. Możecie je przymierzyć w sklepie stacjonarnym lub u siebie – na zwrot produktu dostajecie u nas aż 30 dni. Co jeszcze fajnego dla Was przygotowaliśmy?
- czapki wełniane, zimowe – do biegania i do turystyki,
- czapki biegowe z kolorowym printem,
- czapki biegowe na lato – „truckerki” i te w wersji „slim”
Nie musicie znać się na materiałach i funkcjach, wystarczy, że sprawnie ogarniają je nasi sprzedawcy. Macie pytania – chętnie odpowiedzą (nie dajcie się tylko zagadać, o sportowych ubraniach i dodatkach mogą godzinami).