Bluza polarowa w góry – co wybrać?

Bluza polarowa w góry – co wybrać?
 

Turystyka górska się zmienia, a wraz z nią sprzęt, ubrania i sami turyści. Gdy pod koniec ubiegłego i na początku tego wieku na szlakach zaczęły pojawiać się bluzy polarowe, o tym, jakie wybrać, decydowały głównie ceny. Teraz – gdy dostęp do ubrań specjalistycznych jest większy – na decyzję wpływa o wiele więcej czynników. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając polar w góry, jak o niego dbać i kiedy (czy w ogóle) polar warto zamienić na coś innego? Chodźcie, pogadamy! 

Dlaczego warto wybierać bluzy polarowe w góry?

Zacznijmy od początku! Dlaczego do górskiej szafy warto wrzucić choć jedną polarową bluzę (albo właściwie – wyciągnąć ją z niej i zacząć zabierać na szlak)?

Polary są lekkie, a na plecach czuje się przecież każdy gram – kto ma długie wyprawy za sobą, ten wie, jak po kilkunastu godzinach marszu czuje się na plecach każdy gram obciążenia. Polary są lekkie i dają ochronę kilku ubrań razem wziętych. 

Bluzy polarowe izolują – dają ciepło i przyjemność – rzeczywiście, polary dobrze docieplają i robią to natychmiast po włożeniu ich na ciało. Świetnie sprawdzają się przy załamaniach pogody ale i przy trwającym wiele godzin chłodzie. 

Polary oddychają – dobre (słowo klucz) polary odprowadzają wilgoć i przepuszczają powietrze do środka. Skóra zostaje sucha, a ciało nie doświadcza skoków temperatury. 

Ubrania z polaru szybko schną – a ta cecha jest w ubraniach sportowych kluczowa, szybkością schnięcia polar zdecydowanie wygrywa choćby z bawełną wykorzystywaną w produkcji niektórych bluz sportowych.

Polary są trwałe – zdecydowanie trwalsze niż wełna, która może być uznana za ich naturalny odpowiednik. Lepiej radzą sobie w kontakcie z gałęziami, skałami, plecakiem.

Są łatwe w pielęgnacji – wystarczy wrzucić je do pralki albo na program sportowy, albo do codziennego prania. 

Choć mówi się, że najbliższe lata odbiorą ubraniom z polaru miejsce na podium (a właściwie nie lata, a nowsze materiały syntetyczne o lepszych właściwościach), wydaje się to perspektywa dość odległa. Polary nadal z cieszą się ogromną popularnością jako ubrania choćby na wyposażeniu wojska, ratownictwa czy innych służb.

Polartec® – praktyczny materiał o doskonałych właściwościach

W ubraniach ATTIQ wykorzystujemy polar klasykę, czyli Polartec®. Materiały tej najbardziej kojarzonej z produkcji polarów firmy mają swoje kategorie, a te – charakterystyczne właściwości. 

Polartec Classic

To najbardziej rozpoznawalna linia tkanin, znana z doskonałej izolacji cieplnej, lekkości i oddychalności Bluzy i kurtki wykonane z Polartec Classic są popularne wśród turystów i sportowców.

Polartec Power Stretch (wykorzystywany w ubraniach ATTIQ)

Materiał elastyczny, który zapewnia swobodę ruchów oraz doskonałe do ciała. Jest często używany w odzieży sportowej i outdoorowej.

Polartec Windbloc (wykorzystywany w ubraniach ATTIQ)

Materiał wiatroodporny, który jednocześnie zachowuje oddychalność. Idealny do noszenia w warunkach wietrznych – chroni przed wychłodzeniem.

Polartec Power Dry 

Materiał zaprojektowany do szybkiego odprowadzania wilgoci z powierzchni skóry. Pomaga utrzymać suchość i komfort podczas intensywnej aktywności fizycznej.

Polartec Thermal Pro

Zaawansowane tkaniny izolacyjne o różnorodnych fakturach i stylach, które zapewniają izolację termiczną i atrakcyjny wygląd.

Polartec Alpha

Materiał izolacyjny. Jest często stosowany w odzieży do aktywności o zmiennej intensywności.

Polartec NeoShell

Materiał wodoodporny i wiatroodporny, który jednocześnie oferuje wysoką oddychalność. Jest używany w odzieży, która ma chronić przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Jakie bluzy polarowe w góry wybrać? 

Kiedyś wybór polaru zaczynało się od poznania gramatury materiału – inną wybierało się na polary miejskie, inną te do wypraw górskich. Dziś polary często mają dodatkowe elementy o specyficznych funkcjach (siatki oddychające, ściągacze itp.), dlatego o to, gdzie sprawdzą się w stu procentach, najlepiej zapytać producenta (czyli sprawdzić w klasyfikacji i opisie produktu). 

Wybierając polar, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie

Kaptur – jeśli lubicie otulić się kapturem, szukajcie polarów z takim elementem. UWAGA: polar elektryzuje włosy, dlatego w kapturze powinna znaleźć się odpowiednia podszewka.

Kieszenie – zastanówcie się, jakich potrzebujecie, a może w ogóle są zbędne? Na rynku dostępne są polary z kieszeniami po bokach, jedną kieszenią „kangurką” oraz w wersji „solo” – najlepszej, gdy bluza nie może o nic zahaczać (np. podczas wspinaczki).

Rodzaj zamka – tu opcje są głównie dwie: albo zamki rozpinane na całej długości bluzy, albo tylko w okolicach szyi (w polarach wkładanych przez głowę).

Odporność na warunki atmosferyczne – jeśli wiecie, że będziecie nosić polar w wietrzne dni, wybierzcie bluzę z materiału z tzw. windblockerem. Jeśli polar będzie narażony na deszcze – poszukajcie materiału z hydrofobowym wykończeniem.

Miejsce produkcji – umówmy się: polar jest materiałem syntetycznym, ale potrzebnym nam do komfortowego uprawiania sportu. Lepiej wybrać taki produkt, który dodatkowo „nie dokłada” światu – tworzony lokalnie, w zdrowych warunkach.

Gwarancja – skoro już kupujecie ubranie górskie, niech będzie trwałe, a trwałość ta niech będzie potwierdzona gwarancją. Szukajcie ubrań, których producent umożliwia ich naprawę (np. w przypadku uszkodzenia podczas intensywnej aktywności).

Warstwa docieplająca czy zewnętrzna – jaki polar wybrać?

Polar można nosić na dwa sposoby: jako warstwę wewnętrzną – jak bluzę (zazwyczaj spotykany sposób) oraz jako warstwę zewnętrzną – jak kurtkę (sposób spotykany nieco rzadziej). 

Jeśli jesteście fanami opcji pierwszej – śmiało możecie wybrać polar taliowany i dopasowany do sylwetki. Jeśli z kolei dopuszczacie noszenie polaru jako warstwy zewnętrznej, docieplającej – wtedy szukajcie modeli szerszych, może nawet nieco oversize. Dzięki większej powierzchni „przyjmą” wszystko, co jest pod nimi. 

Bluzy i ubrania z podszyciem polarowym znajdziecie w naszym sklepie stacjonarnym oraz w sprzedaży online. Chcecie dowiedzieć się więcej? A może coś Was zastanawia? Śmiało – dajcie znać, nasze Biuro Obsługi Klienta chętnie (i sprawnie) odpowie na wątpliwości.