Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Jakie ubrania do biegania wybrać? Poznaj porady sportowców ATTIQ Team

 

Często (oj, często) przychodzicie z pytaniem, jakie ubrania do biegania wybrać?. I często (oj, często) odpowiadamy „to zależy”. Dzisiaj o tym, jak w ogóle zabrać się za wybieranie stroju do biegania. Lecimy z tematem?

Jak się ubrać do biegania? 

Zaczniemy kontrowersyjnie – jeśli nie biegacie częściej niż dwa razy w tygodniu, nie pokonujecie dłuższych dystansów, dopiero wchodzicie (i to „wchodzicie” a nie „wbiegacie” jest tu odpowiednim słowem) w świat ruchu – nie zmieniajcie od razu swojej szafy. Na początku lepiej wydać pieniądze na dobre buty, które ochronią stawy, niż na sportowe legginsy i T-shirt, które w szafie mogą pojawić się później. Choć wskoczenie w nowe ubrania wydaje się dobrą motywacją do rozpoczęcia (lub kontynuowania tej sprzed lat) przygody z bieganiem, jest motywacją na chwilę. Dajcie sobie czas – jeśli poczujecie, że złapaliście biegowego bakcyla – śmiało, szukajcie dla siebie ubrań biegowych.

WAŻNE: Najważniejszym elementem stroju do biegania są dobre buty. Dobre, czyli takie, które nie narobią Wam kontuzji, otarć, pęcherzy. Na początku biegowej przygody to właśnie na nie najlepiej przeznaczyć pieniądze. Przy pierwszym podejściu do zakupów dobrą opcją jest wybranie się do sklepu dla biegaczy (w każdym większym mieście) i poznanie swojej stopy. Później – gdy będziecie już wiedzieć, wśród jakich modeli się rozglądać – możecie zamawiać je przez internet. Na początek jednak konsultacja z ekspertem obowiązkowa. 

Gdy już poczujecie, że szybsze bicie serca i kolejne kilometry w nogach sprawiają Wam przyjemność, warto rozejrzeć wśród ubrań do biegania.

jak-sie-ubrac-do-biegania

Dlaczego warto kupić ubrania do biegania?

  • Ubrania sportowe są wykonane z trwalszych materiałów. Spodenki, bluzki pracują nie tylko podczas biegu, ale także w pralce – dodatkowo zresztą poddawane są wówczas działaniu wysokiej temperatury i detergentów. Właściwe szycie i trwały materiał dają ubraniom dłuższe życie. 
  • Krój ubrań biegowych jest przemyślany. Szwy, wcięcia, zwężenia w ubraniach sportowych dostosowane są do budowy ciała (inaczej też projektuje się sportowe ubrania dla kobiet, inaczej dla mężczyzn). Biegając, zwłaszcza na długich dystansach, w ubraniach do tego przeznaczonych, zmniejszacie ryzyko powstawania na ciele otarć.
  • Ubrania do biegania mają odpowiednie podszycie – takie, które odprowadza wilgoć i nie zatrzymuje jej na skórze. Pot nie zostaje ani na ciele, ani w tkaninie, a bluzka do biegania ciągle jest lekka (kto zna ciężar mokrej bawełny, ten wie, o czym mówimy).
  • Koszulki, spodnie i kurtki są wyposażone w odblaski – słuchajcie, bezpieczeństwo ponad wszystko! Producenci ubrań sportowych potrafią sprawnie wkomponować odblaski w strój. Nie ma mowy o rażących po oczach srebrnych płatach materiału – dyskretny grafitowy element potrafi naprawdę solidnie poprawić Waszą widoczność.
  • Gwarancja… gwarantowana – ubrania od sprawdzonych producentów mają gwarancję oraz często dodatkowe opcje darmowej naprawy. Jeśli sportowy ciuch rozpruje się niespodziewanie, straci kolor mimo właściwego prania lub odklei się jeden z odblasków – śmiało można zgłosić reklamację. Niektórzy producenci (w tym my, podobnie robi też Patagonia) umożliwiają naprawienie ubrań do biegania (w określone dni za darmo, w pozostałe – za drobną opłatą). To świetna informacja dla tych, którzy nie godzą się na wymienianie ciuchów „bo tak”, tylko szukają opcji na naprawę tego, co ciągle może być jeszcze dobre. 

Na co zwrócić uwagę w ubraniach biegowych? 

No dobrze, załóżmy, że wybieracie się do sklepu z ubraniami sportowymi. Na co zwrócić uwagę?

Na obsługę!

W dobrym sklepie doradca klienta powinien zaoferować Wam wsparcie w wyborze ubrań do biegania – podpowiedzieć, co jest w nich ważne. Dobry doradca zapyta:

  • o to, w jakim celu biegacie (rekreacyjnie, sportowo, zawodowo, rehabilitacyjnie),
  • czy uprawiacie inne sporty (wówczas ubranie do biegania może przydać się też przy innych okazjach), 
  • o uczulenia na niektóre materiały, 
  • o dotychczasowe doświadczenia z ubraniami sportowymi, 
  • o kwotę, jaką chcecie przeznaczyć na zakupy.
  • Na możliwości reklamacji, gwarancję, opcje naprawy ubrań do biegania

Skoro już przeznaczacie kasę na solidne ubrania, warto wiedzieć, co jeśli pojawi się usterka. Dobry producent nie boi się pytań o reklamację, gwarancję lub opcje naprawy ubrań uszkodzonych na przykład w wyniku upadku biegacza, zahaczenia nogawką o gałąź itp.

Na to, gdzie szyte są ubrania

Coraz więcej (i słusznie!) mówi się o etycznej modzie. Warto sprawdzać, gdzie szyte są sportowe ubrania, w jakich warunkach pracują szwaczki. Informacje o kraju produkcji są na metce ubrania (powinny być dostępne również na stronie internetowej producenta).

Na cenę

Wychodzimy z założenia, że dobre ubrania do biegania nie są tanie, ale nie mogą być też ekstremalnie drogie. Jeśli nie jesteście zawodowymi sportowcami (i właścicielami fortuny) naszym zdaniem nie ma potrzeby szukać wśród ubrań do biegania, których cena sztucznie pompowana jest przez działania marketingowe.

Na udogodnienia

Rękaw z wycięciem na kciuk, kieszenie, wyciągany kołnierz, zwijany kaptur – w ubraniach do biegania szukajcie tego, co sprawi, że ruch stanie się przyjemniejszy. 

W czym biegać latem?

Materiał - bawełna nie ułatwia biegania – gromadzi pot, jest „gęsta” – przemoczona do ciała i je wychładza,  tworzy też niehigieniczne warunki. Latem warto postawić na ubrania ze sportowych włókien syntetycznych. 

Konstrukcja - tu opcje są dwie: albo przylegające do ciała i zakrywające kluczowe obszary (kark, ramiona) ubrania z oddychających materiałów syntetycznych (z efektem chłodzenia), albo te szerokie, przewiewne niemal niewyczuwalne na skórze (czyli lekkie). Decyzję zostawiamy Wam. W praktyce każdy musi przetestować to na własnej (oby niepoparzonej słońcem i otartej) skórze.

Unikajcie koszulek na cienkich ramiączkach, spodenek z wpijającymi się gumkami – ubrań, których konstrukcja (szwy, dodatkowe elementy) może podrażnić ciało.

Dodatki: Czapka lub chusta na głowie to podstawa! Nie zapominajcie też o kremie z filtrem, okularach (biegowych lub przeciwsłonecznych) i wodzie lub napoju izotonicznym.

w czym biegać latem

Jesień i wiosna – stroje do biegania na chłodniejsze dni

Materiał: Jesień i wiosna to czas dość skomplikowany pod względem tworzenia zestawów do biegania. Warto sięgnąć po ubrania z dodatkiem merino – wełny, która zatrzymuje temperaturę ciała (ale nie pot, wilgoć i zapachy). Warto też mieć pod ręką uszyte ze sportowego poliestru (czasami wzmocnione membraną) lekkie kurtki do biegania – nie przepuszczą drobnego deszczu.

Konstrukcja: W ubraniach biegowych na jesień i wiosnę przydadzą się dodatkowe „docieplacze” – wyciągany kołnierz, kaptur dopasowującym się do głowy i chroniący dodatkowo twarz, przedłużone rękawy z wycięciem na palce. 

Dodatki: Odblaski – albo te wszyte w ubrania, albo dodatkowe – wszystko, co sprawi, że będziecie bardziej widoczni. Przydadzą się też opaski podtrzymujące włosy, a dla wprawionych – rękawki lub nogawki kompresyjne.

w czym biegać wiosną i jesienią

Bieganie zimą – co ubrać?

O tym, w czym najlepiej biegać zimą, pisaliśmy w jednym z naszych artykułów W czym biegać zimą?. Znajdziecie w nim konkretne wskazówki, podział stroju ze względu na temperatury i „okoliczności biegowe”.

Zaprzyjaźnieni sportowcy często kierują się poniższą skalą.

Temperatura: 10-12 stopni Celsjusza (odczuwana jest jako 20 stopni)

Co włożyć? Zaleca się noszenie getrów biegowych, spodenek i bluzki z długim rękawem. Warto także mieć przy sobie, na wszelki wypadek, wodoodporną wiatrówkę.

Temperatura: 5 stopni Celsjusza (odczuwana podczas biegu jako 15 stopni)

Co włożyć? Zaleca się ubieranie ocieplanych legginsów biegowych i lekkiej koszulki z długim rękawem. W przypadku pojawienia się chmur lub prognozy wiatru warto także założyć komin i bezrękawnik lub kurtkę przeciwwiatrową.

Temperatura: 0 stopni Celsjusza (odczuwana jako 10 stopni) 

Co włożyć? Wrzucenie termoaktywnych getrów biegowych, bluzki z długim rękawem i bluzy lub lekkiej kurtki wskazane. Jeśli niebo jest czyste, nie ma wiatru, deszczu i wilgoci, te ubrania powinny wystarczyć.

Temperatura:  -2 stopnie Celsjusza (odczuwana jako 8 stopni)

Co włożyć? Przy takiej temperaturze zaleca się już wkładanie docieplającej  i oddychającej bielizny termoaktywnej, a także ochronę głowy, rąk (cienkie, ale ciepłe rękawiczki) i stóp (skarpety z domieszką wełny, np. merino).

Najprzydatniejsze akcesoria biegowe

No dobrze, a co z akcesoriami do biegania? Co jest najbardziej przydatne, a o czym lepiej zapomnieć?

Bielizna. Często nie myślimy o niej w kategoriach „stroju” a „dodatku” – niesłusznie! Dobra bielizna biegowa jest tak samo ważna jak każde inne sportowe ubranie. Panowie i panie powinni zwrócić uwagę na krój i oddychalność majtek biegowych. Ważny jest też – to u dziewczyn – dobry dobór sportowych staników (na to zadanie warto poświęcić sporo czasu i energii). Pamiętajcie, że sportowe biustonosze nie mogą być rozciągnięte! Biustonosze do biegania wykonują naprawdę solidną pracę (zwłaszcza u pań z dużym biustem), trzeba je więc wymieniać częściej niż koszulki czy spodenki. Dobry stanik zabezpieczy przed przeciążeniem kręgosłupa czy ramion. 

Plecak biegowy. Zwłaszcza na dłuższe trasy – wrzucicie do niego telefon, batonik energetyczny, wodę. Absolutna podstawa, jeśli chcecie zwiększyć bezpieczeństwo. 

Oświetlenie. Jeśli biegacie tuż przed zmrokiem i bocznymi, słabo oświetlonymi drogami, czołówka biegowa to podstawa. Sprawdzone info: dobrze odstrasza też psy. 

Najważniejsze kwestie dotyczące wyboru ubrań do biegania poruszyliśmy powyżej. Jest jeszcze jedna ważna sprawa, o której dobrze wspomnieć na końcu. To jasne, że ubrania sportowe ułatwiają bycie w ruchu – to przecież ich zadanie. Oprócz praktycznej  funkcji mają jednak jeszcze jedną – pozwalają na wyrażanie siebie. Wybierając T-shirty sportowe, getry czy kurtki, sprawdzajcie skład, producenta, patrzcie, czy odpowiadają Wam też kolor, krój, dodatki – całość. Czy w tym połączeniu tkanin, krojów, pomysłów i czasami rzemieślniczej pracy krawcowych czujecie się sobą.

Bezpiecznych i przyjemnych treningów. Widzimy się na trasie!

 
Opublikowany w: Trening
Blog navigation

Najnowsze posty

Jakie ubrania do biegania wybrać? Poznaj porady sportowców ATTIQ Team
Jakie ubrania do biegania wybrać? Poznaj porady sportowców ATTIQ Team

Często (oj, często) przychodzicie z pytaniem, jakie ubrania do biegania wybrać?. I często (oj, często) odpowiadamy...

Czytaj więcej
Wełna merino – właściwości, czym jest najpopularniejszy ostatnio materiał?
Wełna merino – właściwości, czym jest najpopularniejszy ostatnio materiał?

Czym jest wełna merino?  Wyjaśnienie zaczniemy od historii. Przypomnijcie sobie wycieczki górskie z dzieciństwa:...

Czytaj więcej
Bieganie zimą – w czym biegać gdy warunki nie sprzyjają?
Bieganie zimą – w czym biegać gdy warunki nie sprzyjają?

Umówmy się — bieganie w pierwszym i trzecim kwartale roku nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych —...

Czytaj więcej
Recenzja skarpet biegowych Compress Trail
Recenzja skarpet biegowych Compress Trail

Ultra Trail Du Mont Blanc. Tymi właśnie słowy, dzień po biegu, leżąc w słońcu na macie na polu namiotowym, starałem...

Czytaj więcej
Recenzja koszulek Merino Denali
Recenzja koszulek Merino Denali

Podobne cechy mają współczesne tkaniny z udziałem wełny owczej i tak też jest w przypadku koszulki Attiq o nazwie...

Czytaj więcej